Kto chudnie szybciej, mężczyźni czy kobiety?

paraPrzeprowadzona przez Slimming World analiza wykazała, że mężczyźni w ciągu pierwszych 12 tygodni odchudzania zmniejszają swoją masę ciała o 6,1%, natomiast kobiety o zaledwie 4,6%.

Główną przyczyną szybszego chudnięcia mężczyzn niż kobiet jest posiadana przez nich większa masa mięśniowa, niż masa tłuszczowa. Oznacza to, że ich metabolizm może działać w szybszy sposób. Dzięki temu, są w stanie spalać tkankę tłuszczową w bardziej efektywny sposób.

Co kobiety robią źle?

Fizjolog Allan Bolton uważa, że taki stan rzeczy wynika nie tylko z budowy ciała kobiet, ale także z ich podejścia do odchudzania. Zazwyczaj piękniejsza płeć katuje się restrykcyjnymi dietami i nie prowadzi aktywnego trybu życia. Złe jest również ciągłe kontrolowanie wagi, które w wielu przypadkach prowadzi do frustracji.

Kobiety zazwyczaj decydują się na stosowanie diety o bardzo niskiej kaloryczności, która obniża ilość masy mięśniowej. Zamiast przyspieszać metabolizm, kobiet go zwalnia, co jak wiadomo nie przyczynia się do uzyskania lepszych efektów z procesu odchudzania. Kontrolowanie wagi również niewiele przyniesie. Nawet jeśli kobieca waga będzie mała, trudno będzie pozbyć się tkanki tłuszczowej, jeśli nie będzie się prowadziło aktywnego, sportowego trybu życia.

Jako dietetycy radzimy, aby kobiety nie podchodziły do odchudzania w tak obsesyjny sposób. Powinny bardziej skupić się na tym, co zrobić, aby uzyskać dobre efekty, ale w zdrowy dla swojego ciała sposób. Oczywiście chętnie w tym pomożemy. Co prawda mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, ale zajmują w naszym ciele mniej miejsca. Osoby, które się odchudzają stosując dietę, ale i uprawiając sport co prawda mniej zrzucają na wadze, ale ich ciało diametralnie się zmienia. Wygląda lepiej, zdrowie i szczuplej pomimo małego spadku wagi.

Męskie sposoby

Mężczyźni do odchudzania podchodzą z goła inaczej. Przede wszystkim ustalają sobie konkretny cel. Ustalają, że chcą np. schudnąć 10 kilogramów. Robią wszystko, aby taki cel osiągnąć, ale zachowują przy tym zdrowy rozsądek. Wiedzą, że takiej wagi nie zrzucą w przeciągu tygodnia, ale będzie to od nich wymagało sporego wysiłku i rozłożenia procesu w czasie. Najczęściej impulsem do działania jest to, że sami zauważają, że nieco przybrali na wadze lub dostali takie wskazówki od lekarza.

Mężczyźni najczęściej zmagają się z otyłością brzuszną. Co prawda jest ona niebezpieczna dla zdrowia, ale nie tak ciężko się jej pozbyć, jeśli tylko wie się co należy robić. Z tego względu panowie szybciej mogą uzyskać efekty z procesu odchudzania. Kobiety muszą walczyć z tłuszczem na pośladkach, udach, brzuchu i biodrach. Tych miejsc jest więc znacznie więcej.

Siłą mężczyzn jest również brak emocjonalnego podchodzenia do jedzenia. Gdy przechodzą na dietę, po prostu się do niej stosują, bez sentymentów. Nie rozpaczają, że nie będą mogli zjeść tortu na swoich urodzinach. Kobiety natomiast w wielu przypadkach podchodzą do spraw związanych z jedzeniem w bardzo emocjonalny sposób, co przekłada się na trudności w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Przy tym, panowie wykazują się silną wolą. Mężczyźni bywają bardzo odporni na pokusy. Kobiety mają z tym natomiast problem. Zdecydowanie, gdy facet bierze się za odchudzanie, podchodzi do tego serio, bez taryfy ulgowej.

Drogie panie, jaka jest więc dla Was rada? Więcej silnej woli, brak sentymentów. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna no i pomoc dietetyków. Zapraszamy do kontaktu!
Okazuje się, że od mężczyzn faktycznie można się czegoś pożytecznego nauczyć. Nie tylko w kwestii odchudzania.

[Głosów:5    Średnia:4.6/5]