Fruktoza

slownik pojęć dietetycznychCukier prosty wykorzystywany w przemyśle spożywczym na szeroką skalę. Dlatego też, można mówić o tym, że przyjmowany jest w nadmiarze. W naturalnym środowisku występuje w owocach, warzywach a nawet spermie ssaków.

Fruktoza może być przyczyną rozwoju raka trzustki. Przynajmniej tak uważają naukowcy w Uniwersytetu w Kalifornii. Komórki raka trzustki z łatwością wykorzystują fruktozę, aby przyspieszyć swój rozwój. Może to dotyczyć także innych nowotworów złośliwych. Zbyt duża ilość fruktozy w organizmie może być również przyczyna problemów z układem krążenia.

Ma ona również wpływ na powstawanie otyłości, ponieważ przyczynia się do spadku leptyny i wzrostu poziomu greliny po zjedzeniu posiłku. Są to hormony, które regulują apetyt. Jeśli żołądek od dłuższego czasu odczuwa łaknienie, produkuje hormon greliny czyli hormon głodu. Gdy spożyjemy posiłek, insulina uruchamia leptynę, czyli hormon dający poczucie sytości. Jednak, fruktoza nie stymuluje wytwarzania insuliny, a tym samym nie może dojść do powstania leptyny. Dlatego też, odczuwamy cały czas niepohamowany apetyt, który prowadzi do narastania tkanki tłuszczowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]