Kwas fitynowy

slownik pojęć dietetycznychKwas fitynowy to zmagazynowana forma fosforu. Można go znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego. Przede wszystkim w zbożach, roślinach strączkowych, pestkach, orzechach, ale także w ziarnach kawy i kakao.

Duże stężenie tego kwasu znajduje się w produktach razowych i pełnoziarnistych.

Powodem tego jest duża zawartość kwasu fitynowego w zewnętrznej warstwie ziarna. W naszym organizmie łączy się bardzo dobrze z żelazem, cynkiem, magnezem i wapniem. Takie połączenie pozwala na wytworzenie fityny czyli kwasy fitynowego. Należy pamiętać, że częste spożywanie produktów, które zawierają go w swoim składzie, może doprowadzić do niedoborów pierwiastków w organizmie. Jest jednak sposób, aby zmniejszyć zawartość kwasu fitynowego w dostępnych produktach. Przede wszystkim rośliny strączkowe lub zbożowe możemy przez kilkanaście godzin moczyć, przez co dojdzie do zmniejszenia się jego stężenia. Można również do przygotowywanych potraw dodawać ząbek czosnku lub cebulę, co zdaniem wielu naukowców, neutralizuje działanie kwasów.

Trzeba podkreślić, że jest to rodzaj kwasu, który może naszemu organizmowi zarówno zaszkodzić, jak i pomóc. Jeśli będzie rozsądnie przyjmowany, może wykazać pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Suplementy diety, w których on się znajduje polecane są do leczenia zbyt wysokiego ciśnienia krwi, depresji, nerwicy, schizofrenii, łuszczycy, zespołu policystycznych jajników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]